Artvin ve Rize'nin yüksek kesimlerine mevsimin ilk karı düştü. Yüksek rakımlı yaylalar ile dağ etekleri beyaz örtüye büründü.

Doğu Karadeniz bölgesinde sonbaharın başlamasıyla birlikte hava sıcaklıkları önemli ölçüde düşmeye başladı.

Haber merkezine  göre, bölgedeki yüksek rakımlı yaylalar ile dağ eteklerine, mevsimin ilk kar yağışı gerçekleşti.

Rize'de Kaçkar Dağı eteklerinde bulunan Derebaşı mevkisindeki bir konaklama tesisi çevresi, kar yağışının etkisiyle bembeyaz bir örtü ile kaplandı. Bölgeyi etkisi altına alan bu kar yağışı sonrası, göz kamaştırıcı manzaralar ortaya çıktı.

Beklenen 11. festival coşkulu başladı Beklenen 11. festival coşkulu başladı

Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı olan Tepebaşı köyünün 2 bin 950 rakımlı Sakorya Yaylası'nın üst kesimleri de kar yağışının ardından beyaz bir örtü ile kaplandı.

Yerel halk, bu erken kar yağışı karşısında şaşkın ve mutlu. Tepebaşı köyü muhtarı Ebubekir Pehlivan, Sakorya Yaylası'nda yaşanan bu kar yağışının ardından oluşan harika manzaralardan bahsederek, "Dün gece yaylada kaldım. Sabah uyandığımda yaylanın yüksek kesimlerinin karla kaplı olduğunu gördüm. Gerçekten muhteşem bir manzaraydı. Cep telefonum ile neredeyse her açıdan güzel görüntüler yakalayabildim. Burada güzel fotoğraflar çekmek için profesyonel bir fotoğrafçı olmanıza gerek yok" dedi.

Bu yıl hava koşullarının beklenmedik değişiklikler gösterdiğini ifade eden muhtar Pehlivan, "Kar, bu sefer biraz erken geldi gibi görünüyor. Bu durum yayla hayatını sevenlere 'Yavaş yavaş köylerinize geri dönme zamanı' mesajı veriyor gibi" dedi. (HABER MERKEZİ)