Sorunlarla boğuşan Van’da en büyük sıkıntılardan biri olan kaldırım işgali ve seyyar satıcılar gündemden düşmüyor. Kentin en işlek yerlerinde tezgah kuran seyyar satıcılar, gelişi güzel cadde ve kaldırımları işgal ederken sorunun son dönemlerde iyice artması kentte büyük bir rahatsızlık yaratıyor. Yapılan işgallerden dolayı kaldırım ve yollar kullanılamaz hale gelirken ortaya çıkan görüntü kirliliği ise Büyükşehir’e yakışmıyor. Artan şikayetler üzerine harekete geçen Van Büyükşehir Belediyesi’nin uyarılarını ise takan yok.Van Seyyar Satıcı Krizi (11)

Bayramlarda pik yapan seyyar sorunu konusunda daha fazla sessiz kalamayan Van Büyükşehir Belediyesi, görüntü kirliliğinin ve düzensizliğin ortadan kaldırılması için Zabıta Daire Başkanlığı tarafından bir süredir çalışma başlatıldığını belirtmişti.Van Seyyar Satıcı Krizi (8)

Sokak ve kaldırımlarda görüntü kirliliğine neden olan tüm tezgâhların belediye zabıta ekipleri tarafından kaldırılacağı belirtilirken herhangi bir gelişmenin yaşanmaması uyarıların kulak ardı edildiğini gözler önüne serdi.Van Seyyar Satıcı Krizi (9)

13 MAYIS GÜNÜ SEYYAR TEZGÂHLAR YASAKLANMIŞTI

Van Büyükşehir Belediyesi’nden gün verilerek yapılan yasaklama açıklamasında, görüntü kirliliğinin üst seviyede olduğu belirtilerek, “Van’ın hangi cadde ve sokağına baksanız usulsüz bir şekilde konumlanmanın gerçekleştiğini görmekteyiz. Cadde ve sokakların seyyar tezgâhlar ile dolması, yine birçok sokağımızda esnafın düzensiz bir biçimde masa ve sandalyelerini yerleştirmiş olması, kent genelinde üst seviyede bir görüntü kirliliği yaratmakta ve bu durum yurttaşlarımızın ciddi manada tepkisine neden olmaktadır. Bu görüntü kirliliğinin ve düzensizliğin ortadan kaldırılması için belediyemiz Zabıta Daire Başkanlığı tarafından bir süredir çalışma başlatılmış, bu çalışma çerçevesinde sokakların usulsüz kullanımına neden olan seyyar satıcılar ve esnaf tek tek uyarılmaya başlanmıştır. Bu uyarılar çerçevesinde ayrıca oluşan bu düzensizliğin giderilmesi için belli bir takvim belirlenmiş olup, bu takvime uyulması için gerekli bildirimler yapılmıştır. Bu uyarımızı yineliyoruz ve sokak ve kaldırımların görüntü kirliliğine neden olan tüm tezgâhların 13 Mayıs Pazartesi günü itibariyle belediyemiz zabıta ekipleri tarafından kaldırılacağını önemle belirtmek istiyoruz” denilmişti.Van Seyyar Satıcı Krizi (4)

Son dakika: Van'da deprem oldu Son dakika: Van'da deprem oldu

“BELEDİYE’NİN DENETİMLERİ CILIZ OLUNCA TAKAN OLMUYOR”

Aradan geçen 1 buçuk aya rağmen herhangi bir gelişmenin yaşanmaması üzerine tepki gösteren bazı vatandaşlar, “Denetimler yetersiz, cezalar da caydırıcı değil. Kalıcı bir çözüm gerekiyor. Uyarıları takan yok. Her adım başı bir seyyar satıcı ya da kaldırım kapatan esnaf var. Kent merkezinde yürüyemez hale geldik. Biran önce bu sorun çözülmeli.” ifadelerini dile getirdi.Van Seyyar Satıcı Krizi (10)

BELEDİYE ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜ KABUL ETTİ

Van Büyükşehir Belediye Başkanları, geçtiğimiz günlerde tüm merkez ilçe belediye başkanları ve meclis üyeleriyle birlikte çarşı merkezinde denetime çıkarak, işlek caddelerde seyyar satıcı ve semaver çayı satıcılarını uyardı. Başkanlar, vatandaşların yaşadığı ekonomik sıkıntıların farkında olduklarını belirterek, sorunun kökten çözümü için çalışma yürüteceklerini dile getirirken bir süredir rutin denetimlerini sıklaştıran zabıta ekipleri, seyyar tezgahlara gerekli uyarıları yapmasına rağmen sorunun çözülmediğini dile belirtti.Van Seyyar Denetimi (1)

BAŞKANLARIN KONUŞMASI DA İŞE YARAMADI

Denetime çıkan başkanlar, Cumhuriyet Caddesi, cadde üzerindeki parklar ve Sanat Sokağı’nı gezdi. Cadde üzerinde ve parklarda çay, mısır ve seyyar yiyecek satanlarla görüşmeler gerçekleştiren heyet, ekonomik sıkıntılara karşı kentte düzensiz bir şekilde cadde ve sokakları yaşam alanını daraltacak şekilde yerleşmenin çözüm olmadığını söyledi.Van Seyyar Denetimi (2)

Açıklamanın devamında seyyar satıcılık yapan birçok kişinin belediye başkanlarına tezgahlarını kaldıracakları sözünü verdiği vurgulansa da aradan geçen zamana rağmen herhangi bir değişim olmadı.Van Seyyar Satıcı Krizi (7)

Cadde, sokak ve kaldırımlar işgal edilmeye devam ediyor.Van Seyyar Satıcı Krizi (6)Van Seyyar Satıcı Krizi (5)  Van Seyyar Satıcı Krizi (1)

Muhabir: Vanolay - M. Ali Ortaç