Van’ın yılan hikayesine dönen çevre yolu projesi bu yıl da bitirilmeyecek. 2010 yılında yapımına başlanan Van Çevre Yolu bu defa da hükümetin aldığı tasarruf tedbirlerine takıldı. 14 yıldır sadece yüzde 25’i tamamlanan çevre yolunun 2025’te tamamlanacağı söyleyen AK Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, süreci değerlendirdi.

Aradan geçen 14 yılda defalarca bitecek sözü verilen Van Çevre Yolu’nın açılış tarihi 2025’e ertelendi.  Van'ın Edremit ilçesinde başlayarak kentin doğusundan Erciş yoluna bağlanan 41 kilometrelik yolun sadece 10 kilometresi bitirildi. Her defasında bitiş tarihlerinin değiştiği çevre yolu projesi bu defa da tasarruf tedbirlerine takıldı. Geçtiğimiz günlerde Van TV’de yayınlanan Ekstra Gündem programına konuk olan Ak Parti Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu, çevre yoluna ilişkin merak edilenleri canlı yayında açıkladı. Çevre yolunun 10 kilometrelik alanının yüzde 80’inin tamamlandığını ifade eden Milletvekili Türkmenoğlu, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve çevre yolunun 2025 tarihinde faaliyete gireceğini ifade etti.

Milletvekili Kayhan Turkmenoglu

ÇEVRE YOLU SORUNU BAKAN’A ARZ EDİLDİ

Çevre yoluyla ilgili geçtiğimiz günlerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu ile görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Türkmenoğlu, “Çevre yoluyla ilgili tasarruf tedbirlerimiz çerçevesinde orada bir duraksamamız oldu ama geçen birkaç gün önce ben Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ile görüştüm. Aldığımız bilgiler doğrultusunda burada bizim çevre yolumuz 41 kilometredir. Bunun 10 kilometresinin yüzde 80’i hemen hemen bitti. 0 ile 1 kilometre arasında bir kavşak var, Sütçü’nün orasında. Orada bir çalışma yapmamız gerekiyor onu hallettiğimizde kalan kilometreleri halletmiş olacağız. “ dedi.

van çevre yolu1

“KEŞİF ÇALIŞMALARI YAPILACAK”

Çevre yolu projesinin üç parça halinde ilerlediğini ifade eden Türkmenoğlu, orta parçada bir keşif çalışması yapılması gerektiğini ifade etti. Türkmenoğlu, Çevre yolunun 23’ncü kilometresinden sonraki 14 kilometrelik yola şu an da o alana girmedik. Bu üç parçadır. İki parçayı bitirmeye orta parçayı ise keşif çalışması yapılacak. Orayı bitirdiğimiz an bir taraftan da Kurubaş, Edremit, Özalp, Erciş kavşak çalışmaları yapılacak. Sanırım çevre yolu 2025 gibi yapmamız gerek. “ ifadelerini kullandı.

van çevre yolu3

Vanspor'un yeni yönetimi belli oldu: İşte tam liste... Vanspor'un yeni yönetimi belli oldu: İşte tam liste...

“ALTERNATİF YOL YAPILMALI”

Çevre yolunun yanında bir de alternatif yolların olması gerektiğini ifade eden Türkmenoğlu, “Ama belediyemizin buradaki yetkililerin bir şey yapmasını istiyorum. Çevre yolu bir taraftan yapılıyor ya bizim bu şehri trafiği rahatlatmamız lazım. Çevre yoluna alternatif yollar üretmemiz lazım. Yani İki Nisan Caddesi’nde başlayan yol Doğu Caddesi’ne gidiyor, Doğu Caddesi’nden Beşyol kavşağı var, Beşyol Kavşağından direk çevre yoluna bir yol yapmamız gerekiyor. “ diye konuştu.

“YENİ BİR SEMT OLUŞTURACAĞIZ”

Çevre yolunun geçtiği alanlarda vatandaşların arazilerinin kıymetleneceğini ifade eden Türkmenoğlu, “Bostaniçi’ndeki, Hacıbekir’deki Yeni Mahallede’ki vatandaşlarımızın arazileri kıymetlenecek. Oralarda yeni imar çalışması yapılmalı. Orada bulvarlar açtığınız zaman düşünün alışveriş merkezleri canlı bir alan oluşturacak. Bir de Şabaniye’den giden yolu da çevre yoluna bağlamamız lazım. İskele’den giden yolu da çevre yoluna bağlamamız lazım. Bizim şimdiden bunların da alt yapısını hazırlamamız lazım. Bunların altyapılarını şimdiden hazır etmezsek çevre yolunu hazır etmenin bir anlamı yok. İnsanlar çevre yolundan gittiği zaman nasıl şehir merkezine girecek? Bağlantı yolları yapılmalı, bunu yapacak olan da belediyelerdir. Eğer belediye bu görevleri yerine getirirse bizler de Erek Dağı eteklerinde yeni bir şehir inşa etmiş olacağız. Bu alanda büyük bir zenginlik oluşturacağız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: van65haber