Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 29 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Van Kültür Yolu Festivali’ne tepkiler gelmeye devam ediyor. Tasarruf kararlarının alındığı bir ortamda acil hizmet bekleyen Van’da büyük bir israfa yol açacak festivale tepki gösteren Van SDİ, basın açıklaması yaptı.

TASARRUF KARARLARI FESTİVAL VE KONSERLER İÇİN GEÇERLİ DEĞIL Mİ?

Tasarruf kararlarına aykırı etkinliklerin yapılmaması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, “Geçim sıkıntısının her gün daha da artığı, halkımızın geçinmekte zorlandığı bir dönemden geçiyoruz. Enflasyonun alım gücünü düşürmesi ekonomik olarak halkımızı zorlamakta maddi manevi tahribatlara yol açmaktadır. Bu konuyla alınan tasarruf tedbirleri elbette olumlu bir adımdır, fakat tasarruf tedbirlerinin tüm alanlarda uygulanması maalesef gerçekleşmemektedir. Bunun en bariz örneği Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 16 ilde ve Van ilimizde 29 Haziran -7 Temmuz da düzenleyeceği ``Kültür Yolu Festivalidir" İlimiz yatırım ve kalkınma beklerken bu tür israf, maddi ve manevi değerlerimize zarar veren konserlerin olması vicdanlarda derin yaralar bırakmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

“GAZZE’DE SOYKIRIM DEVAM EDİYOR”

Dünyanın gözü önünde Gazzelilere uygulanan soykırım devam ederken devlet eliyle yapılan festivallerin vicdanları yaraladığına vurgu yapılan açıkalamada; “İnsanlık âlemi olarak içimiz yanarak, çok büyük acılara tanıklık ettiğimiz bir zaman diliminden geçiyoruz. 7 Ekimden bu yana Gazze’de binlerce insan Zalim İsrail’in saldırıları sonucu katledildi. Gazze’de her gün yaşanan binlerce acı ve dram var. İsrail, Gazze Şeridi'ne 252 gündür gözü dönmüşçesine saldırıyor. İsrail ordusu Gazze'de, tarihe kara leke olarak geçecek çok sayıda toplu katliam yaptı.  7 Ekim'den bu yana 88 bin 300 ev, 604 cami, 108 okul ve üniversite yerle bir oldu. Kırk bine yakın insan katledildi. Bunun nerdeyse yarısı çocuk.  Ve maalesef soykırım devam ediyor. Uluslararası güçler bu soykırımı durdurmada etkin olamamakta. Biz inananlar olarak, Gazze’nin acısını paylaşmak, birbirlerinin sevinç ve kederine ortak olmak zorundayız. Peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır; “Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”  (Buhârî) Bu bağlamda; ülkemizin içinde geçmekte olduğu zorlu ekonomik kriz ve halkımızın çektiği sıkıntılar başta olmak üzere, Gazzeli kardeşlerimizin acılarına ortak olma adına Kültür ve Turizm Bakanlığının 29 HAZİRAN- 7 TEMMUZ tarihleri arasında Van şehrimizde “Kültür Yolu Festivali” adı altında düzenleyeceği eğlence konserlerinin şehrimizde yapılmamasını ve bu karardan biran önce geri adım atılmasını bekliyoruz aksi halde konuşulan ve gündem yapılan tasarruf tedbirleri ve Filistin'e dair yapılan konuşmalar halkımızın vicdanında sözden öteye geçmemiş olacaktır.” diye belirtildi.

Açıklama şu ifadelerle sona erdi:

Van YYÜ Taban Puanları | Yüzüncü Yıl Üniversitesi 4 Yıllık Taban Puanları | Van YYÜ Kontenjanlar ve başarı sıralaması Van YYÜ Taban Puanları | Yüzüncü Yıl Üniversitesi 4 Yıllık Taban Puanları | Van YYÜ Kontenjanlar ve başarı sıralaması

“Ayrıca Cumhurbaşkanlığının tasarruf tedbirleri bağlamında alınan kararların arkasında durulmasını ve binlerce lira harcanarak şehrimizin her tarafına asılan büyük pankartların ve sanatçılara ödenen paraların neden bu kapsamda değerlendirilmediğini soruyoruz.”

Muhabir: VanOlay-Kasım Keklik