Van'da 23 Ekim ve 9 Kasım 2011'de meydana gelen 7,2 ve 5,6 büyüklüğündeki iki depremin üstünden 13 yıl geçti ancak aradan geçen zamana rağmen hasarlı binaların yıkımı tamamlanmadı. Kentin en işlek caddelerinde yıkım emri verilen binalarda çalışmalar ağır ilerliyor. Binaların yıkım çalışmasının aylardır devam etmesi esnaf ve vatandaşı isyan ettirdi.Van Yıkılan Binalar (3)

Şerefiye Mahallesi Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi Kültür Sarayı karşısındaki bina, Van Beşyol Meydanı’nda bulunan Ziraat Bankası binası ve daha niceleri… Hepsinin ortak noktası yıkım çalışmalarının aylar sürmesi.Van Yıkılan Binalar (2)

İpekyolu, Edremit ve Tuşba işçi kura sonuçları açıklandı! İşte tam isim listesi… İpekyolu, Edremit ve Tuşba işçi kura sonuçları açıklandı! İşte tam isim listesi…

Yıllardır yıktırılması gereken binalarda başlayan yıkım çalışmaları da aylar sürüyor. Kültür Sarayı kavşağında bulunan bina acil yıkım emri olmasına rağmen uzun süre yıktırılmadı. Gelen şikayetlerin ardından başlayan çalışmalar ise haftalardır tamamlanmadı. Araç trafiğinin yoğun olduğu bölgede yaya ve sürücüler büyük tehlike atlatıyor.Van Yıkılan Binalar (1)

KÜLTÜR SOKAK ESNAFI ŞİKAYETÇİ

Binanın yapışığında bulunan Kültür Sokak esnafı ise aylardır devam eden yıkım çalışmaları nedeniyle iş yapamaz duruma geldiklerini belirtti. Esnaflar, “Biz her gün camları yıkıyoruz. Temizlik yapıyoruz toz toprak içinde kaldık. Ne milletin evi kaldı ne dükkanlarımız kaldı, yani böyle bir şey olabilir mi? Millet perişan, yolu kesmiş, enkaz ortalıkta” ifadelerini kullandı.Van Yıkım Bina

KALDIRIM AYLARDIR KAPALI

Kaldırımların kapatılmasından dolayı yolda yürümek zorunda kalan yayalar ise; “Vatandaş olarak biz de mağdur oluyoruz. Kaldırımda bile yürünmüyor. Araçlarla iç içe yürüyoruz, kaza riski çok yüksek.” dedi.Van Yıkılan Binalar (4)

BEŞYOL MEYDANINA YAKIŞMAYAN GÖRÜNTÜ

Benzer nedenlerden dolayı yıkım çalışması başlatılan eski Ziraat Bankası binası da haftalardır yıkılmayı bekliyor. Boşaltılan binanın çevresinde alınan önlemler kaldırımı kullanamaz hale getirirken, yıkımın başlamaması da çeşitli sorunlara yol açıyor.Van Yıkılan Binalar (5)

Yaklaşık 50 yıldır Beşyol konumunda bulunan ve yakın zamana kadar bir kısmı banka olarak kullanılan binanın yıkım çalışmalarının biran önce tamamlanması gerektiğini belirten esnaf ve vatandaşlar, Beşyol Meydanı’na yakışmayan kötü görüntünün ortadan kaldırılmasını istiyor.

Muhabir: Suat Tink