Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kalpteki ritim bozukluklarının giderilmesini sağlayan elektro fizyolojik uygulama olarak gerçekleştirilen ‘Ablasyon’ operasyonunda bir ilk yaşandı. Kardiyoloji bölümünde gerçekleştirilen operasyonda, uzaktan erişimli "üç boyutlu haritalama" yöntemi kullanıldı.Van Ritim Bozuklukları (4)

İşsizliğin psikolojik etkilerine dikkat! İşsizliğin psikolojik etkilerine dikkat!

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 3 milyon hastaya hizmet veren SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesindeki Kalp Merkezi, yeni başarılara imza atmaya devam ediyor. Merkezde bir ilk olarak üç boyutlu haritalama yöntemiyle, kalpteki ritim bozukluğunun yeri tespit edilerek ablasyon (yakma) işlemi uygulanarak başarılı bir tedavi gerçekleştirildi. Hastanede şu ana kadar 5 hastaya yapılan uygulamada başarılı sonuç alındı.Van Ritim Bozuklukları (3)

“KALP HASTALARINI SEVK ETMEDEN TEDAVİLERİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Konuya ilişkin konuşan Hastane Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, “Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi, bölgenin ileri sevk merkezi olması konusunda gereken tüm çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Şimdiye kadar çok sayıda merkez ve tıbbi cihaz kazandırdık. Kalp merkezimiz ise tüm imkanların bulunduğu bir yer. Kalp hastalarını sevk etmeden tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Çevre illerden de ciddi anlamda sevk alıyoruz. Ritim bozukluğu konusunda da birçok imkanlara sahiptik ama 3 boyutlu haritalama yöntemi yapılmıyordu. Biz de bu yönetimi hastanemize kazandırarak, tedavilerdeki başarıyı artırdık. Burada emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.Van Ritim Bozuklukları (11)

“SORUNLU BÖLGEYİ TESPİT EDİYOR”

Operasyonları gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayyar Akbulut ise daha önce klasik ablasyon yöntemle yakma işlemi yaptıklarını, ancak zor vakalarda bu uygulamayı yapamadıklarını belirterek, “3 boyutlu haritalama sistemiyle zor vakaları da tedavi etmeye başladık. Bir hafta içerisinde 5 tane tedavi gerçekleştirdik ve hepsi de başarılı bir şekilde taburcu oldu. Haritalama sistemi kalbin anatomisini çıkarıp, sorun teşkil eden bölgeyi tespit ediyor. Hastanın tedavi olma şansı artıyor. Tedavi süremiz ve radyasyon oranı azalıyor.” ifadelerini kullandı.Van Ritim Bozuklukları (1)Van Ritim Bozuklukları (2)

Muhabir: Vanolay - Suat Tink