Dün akşam saatlerinde Van-Hakkari yolunda yaşanan çığ felaketinde bir vatandaş öldü 12 kişi de yaralandı. Olay sonrası 11 yıldır tamamlanamayan Güzeldere Tüneli sosyal medyada gündem oldu.

Van’dan Yüksekova’ya giden yolcu minibüsü, çığ etkisi ile şarampole sürüklendi. Olayda M. Ş isimli kadın hayatını kaybederken, 12 kişi de yaralandı. Çığ felaketi sonrası gözler 2013 yılında yapımına başlanan ve yıllardır tamamlanmayan Güzeldere Tüneli’ne çevrildi.

Sosyal medya hesaplarından yetkililere tepki gösteren siyasetçiler, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş, yıllardır açılmayan tünel nedeniyle can kayıplarının yaşandığına dikkat çekti.

Güzeldere Geçidi’nin tehlike arz ettiğini ve can almaya devam ettiğini kaydeden vatandaşlar, çalışmaların bir an önce bitirilip tünellerin trafiğe açılması talebinde bulundu.

İŞTE O PAYLAŞIMLARDAN BAZILARI

HÜDA PAR Van İl Başkanlığı, tünelle ilgili mecliste verdiği açıklamayı paylaştı. Paylaşımda; “Gaziantep Milletvekilimiz Sayın Şehzade Demir'in Van-Hakkari Karayolu'nu birbirine bağlayan Güzeldere Geçidi ve 8-9 yıldır tamamlanamayan tünel ile alakalı daha önce basına vermiş olduğu demeci” ifadelerine yer verildi.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, “Kar, her zaman ak değildir! Kar, bazen karadır! Güzeldere’de (nam-ı diğer 32 viraj) meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden hemşehrimize Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Ve… burada tüneller hiç vaktinde bitmez!” dedi.

 Gelecek Partisi Van İl Başkanı Abdulhekim Karabıyık, “Çığ Felaketinin adresi yine VAN. Yaklaşık 10 yıl önce yapımına başlanılan Güzeldere tüneli ödenek olmadığı için bir türlü bitmiyor. Ak parti 20 yıldır iktidarda özellikle karadeniz bölgesine yüzlerce tünel yaptı ama Van- Güzeldere’de sadece Bir tüneldir oda bitmiyor.” diye belirtti.

Van’da PKK operasyonu: 222 gözaltı Van’da PKK operasyonu: 222 gözaltı

DOĞUSİFED ve Doğu Anadolu Madenciler Derneği Başkanı Müslüm Erbay da, “Van-Hakkari Karayolu Güzeldere (33 viraj) mevkiinde yolcu minibüsü üstüne çığ düştü. Can kaybının yaşanmaması temennisi ile 2013 yılında başlatılan ve 11 yıldır ne hikmetse bitmeyen Güzeldere Tüneli bir an evvel tamamlanmalıdır.” şeklinde tepki verdi.

Vanlı Amcan Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği hesabı, “Güzeldere tüneli kaç yaşında.. Kaç yıldır yapımı devam ediyor.. Bu coğrafya kader olmaktan çıkmalı” paylaşımında bulundu.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink