Van merkezde şehirciliğin beraberinde getirdiği beton yığınından dolayı bahçeli evlerin sayısında oldukça düşüş yaşansa da fide ve tohum ekmeye devam edenler de var. Havaların ısınmasıyla kurulan tezgâhlarında alınan sebze tohum ve fideleri bahçelere ekiliyor.Van Tohum Fide (2)

Van’da ekilecek alanların azaldığına dikkat çeken satıcılar, “Eskiye nazaran her taraf betonlaştı, bahçe sayısı bir hayli azaldı. Köylerde ve kırsal bölgelerde yaşayan insanların bahçeleri var. Merkezde çok iş olmayınca kırsal bölgelerde gelen insanlar daha çok alıyordu. Ancak sebze fiyatlarındaki artış sonrası vatandaşlar balkon veya bahçesini değerlendirmek istiyor. Tohum sezonu bir hafta önce falan başladı, yaklaşık Mayıs ayının ortasına kadar bu devam ediyor.” diye konuştu.Van Tohum Fide (6)

SEBZE FİYATLARI ARTTI VATANDAŞ TOHUMA YÖNELDİ

Bahçelerinde ve balkonlarında kendi sebzesini yetiştirmek isteyen vatandaşlar fide ve tohumlara yöneliyor. Yüksek sebze fiyatları nedeniyle fide ve tohuma rağbet arttı. Akdeniz bölgesinden Van’a getirilerek vatandaşlara sunulan fidelerin bu yılki fiyatları 5 TL ile 20 TL arasında satılıyor. Özellikle domates, biber, salatalık, soğan, patlıcan, kavun ve çilek gibi fideler halk tarafından yoğun ilgi görüyor. Van Tohum Fide (5)

Havaların soğuk olmasından dolayı bu sene fide satışları geç başlasa da önümüzdeki günlerde satışların ve fide çeşitlerinin artması bekleniyor.Van Tohum Fide (4)

Van'da bir araçta yapılan aramada 11 canlı keklik bulundu Van'da bir araçta yapılan aramada 11 canlı keklik bulundu

Bir ay boyunca satılacak olan fide fiyatları ise şöyle; aşılı domates ve patlıcan 20 TL, yer domatesi 5 TL, Asma domates 7,5 TL, biber 5 TL ve salatalık fiyatları da 7,5 TL.Van Tohum Fide (3)Van Tohum Fide (1)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink