Suat Tink – Vanolay

“Van kara, hava ve demir yolu ulaşımında sorun yaşıyor” “Van kara, hava ve demir yolu ulaşımında sorun yaşıyor”

Van’da 2011 yılında yaşanan deprem felaketinde ağır hasar alan ve yıllardır tehlike oluşturan Eski Belediye İş Merkezi'nin yıkımının ardından alınan satış kararı tepki çekti. 

Van Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan duyuruda; 563,75 metrekarelik hissenin 8 Eylül Cuma günü saat 10.00’da Kapalı Teklif suretiyle satış ihalesi yapılacağı açıklandı. Karara tepki gösteren civardaki esnaflar, bu alanın yeşil alan ya da katlı otopark yapılması gerektiğine dikkati çekti.

25 MİLYONA SATIŞA ÇIKIYOR

Katlı otopark ya da yeşil alan yapılması istenen alan 25 milyona satışa çıkarıldı. Yeşil alan ve trafik sorunuyla boğuşan Van’da esnaflar, o alanda ne olması gerektiğine ilişkin fikirlerini Vanolay.com’a anlattı.

“YEŞİL ALAN OLSUN”

Van’ın orman yoksunu bir kent olduğunu dile getiren berber Ferdi Kaplan, “Bu alan düzenlenerek küçük ve şirin bir parka dönüştürülebilir. Buranın satılması yerine vatandaşın her kesiminin kullanabileceği bir alana dönüştürülmesi gerekiyor” dedi.

İnşaat malzemeleri satan Ayaz Aslan da yeşil alan talep ettiklerini belirterek, “Eğer park yapılırsa hem sokağın görüntüsü güzelleşir hem de buradaki vatandaşlar olarak nefes alabilecek bir alana kavuşmuş oluruz” ifadelerini kullandı.

“KESİNLİKLE SATILMAMALI”

Arsanın satılmaması gerektiğinin altını çizen esnaf İdris Baynal ise, “Van’da artan nüfus ve ziyaretçilerden dolayı büyük bir trafik sorunu yaşanıyor. Şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda araç park etmek neredeyse imkansız. Bu bina yıkıldığı günden beri burası açık otoparka döndü. Buraya gidebilecek en iyi ve en acil ihtiyaç katlı otoparktır. Büyükşehir Belediyesi’nden ricamız, bu arsaya sokağın acil ihtiyacı olan bir katlı otopark yapılmasıdır. Arsanın satılmasını istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Perdeci Muhammet Yeşilbaş, “Buraya herkesin kullanabileceği bir iş hanı yapılabilir. Böylece hem belediyeye gelir kaynağı oluşur hem de esnaflara yeni ve modern iş merkezi kazandırılmış olur. Şehrin işsizlik sorununa bir nebze de olsa katkı sağlanır” diyerek arsanın satışının durdurulması gerektiğini vurguladı.