Tarihi Van Kalesi'nin eteklerine inşa edilen sembolik Van Evleri,  bakımsızlıktan dolayı zamana dayanamayarak kullanılamaz hale geldi. Kentin en önemli turizm noktası olan Eski Van Şehri’nde yıllar önce yaptırılan tarihi Van evleri, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya!Tarihi Van Evleri Yıkılıyor (4)

Binlerce yıllık geleneği simgeleyen topraktan yapılmış olan evlerin alt kısımlarında çökmeler yaşanırken pencerelerin bulunduğu duvarlarda da deformeler meydana geldi. Her yıl yerli ve yabancı on binlerce turistin ziyaret ettiği evlerin çökmesi an meselesi iken Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün aldığı absürt önlem dikkatlerden kaçmadı.Tarihi Van Evleri Yıkılıyor (3)

TARİHİ YAPILARA BANT ÇEKİLDİ!

Etrafı ince bir şeritle çevrilen yapı, ziyaretçilerin rahatlıkla geçişine izin verirken bu durum, "Pes artık!" dedirtti.

“Eski Van Evleri” projesi yıllar önce Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından başlatılmıştı. Ancak son zamanlarda turizm alanında yeni girişimlerin yapılmadığı, henüz önemli bir adım atmamış olması dikkat çekiyor.Tarihi Van Evleri Yıkılıyor (1)

Van'da besicilere 178 bin koyun desteği Van'da besicilere 178 bin koyun desteği

ESKİ VAN EVLERİ YAŞATILSIN

Van Kalesi'nde tarihi geçmişi yansıtması amacıyla inşa edilen Van evleri yok olma tehtidi ile karşı karşıya. Vanlılar, şehrin simgesi olan bu evlerin onarılması için acilen adım atılmasını talep ediyor.Tarihi Van Evleri Yıkılıyor (2)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink