Türkiye'deki hekimler ve sağlık çalışanları tarafından her hafta düzenlenen "Sessiz Yürüyüş" eylemi 30'uncu haftasında da devam etti.

Malatya'da aralarında minik çocukların da bulunduğu yüzlerce kişi, "Hekimler, sağlık çalışanları ve çocuklar terör soykırım ve işgale karşı yürüyor" sloganıyla siyonist işgal rejiminin Gazze'de ve Refah'ta yaptığı soykırımı tel'in ederek, Gazzeli mücahitlerin yanında olduklarını dile getirdi.

Eski İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünden başlayan yürüyüş, Kernek Karagözlüler Camii önünde son buldu. Burada basın açıklamasından önce kısa bir konuşma yapan Doç. Dr. Ahmet Selim Özkan, zalimin zulmünü haykırmak için toplandıklarını ama ne yazık ki an itibariyle Gazze'de mülteci kamplarının bombalandığını ve onlarca mücahidin şehit edildiğini söyledi.

"Gazze'yi hatırlamak ve hatırlatmak için toplandık"

Doç. Dr. Özkan'ın konuşmasının ardından basın açıklamasını okuyan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi 3'üncü Sınıf Öğrencisi Miraç Zaif, 8 aydır devam eden soykırım ve zulme sabreden onurlu Gazze halkına selam göndererek, Türkiye'deki hekimler ve sağlık çalışanları olarak Sessiz Yürüyüşlerinin 30'uncu haftasında da yeniden Gazze'yi hatırlamak ve hatırlatmak için toplandıklarını söyledi.

"8 aydır her gün, her dakika Gazze'ye bombalar yağıyor ve şehit haberleri geliyor"

İşgalci siyonist rejimin on yıllardır sürdürdüğü sistematik işgal ve zulmün 7 Ekim'den bu yana katlanarak devam ettiğine vurgu yapan Zaif, "8 aydır her gün, her dakika Gazze'ye bombalar yağıyor ve şehit haberleri geliyor. Gazze halkı ölümle, açlıkla, hastalıkla boğuşuyor. Kayıtlara geçmiş sayılardan bazılarını paylaşmak istiyorum. 15 bini çocuk olmak üzere 36 bin kişi şehit oldu. 498 sağlık çalışanı, 147 gazeteci öldürüldü. 7 adet toplu mezar bulundu. 80 binden fazla yaralı var" diyerek yaşanan vahşet ve soykırıma dikkat çekti.

"Dünyaya ders veren Gazze halkının imanını, cesaretini, sabrını hayranlıkla izliyoruz"

Bütün bu olanlara rağmen aylardır bizlere ve bütün dünyaya ders veren Gazze halkının imanını, cesaretini, sabrını hayranlıkla izlediklerini kaydeden Zaif, "Ve biliyoruz ki şu an Gazze halkı zor durumda olsa dahi bu mücadeleyi onlar kazandı, kazanmaya devam ediyorlar" diye konuştu.

"Gazze bombalanınca anladık ki 'Birleşmiş Milletler, NATO' hepsi oyundan ibaretmiş"

Zaif, "Gazze bombalandı, bizim marka düşkünlüğümüz ortaya çıktı. Gazze bombalandı, liderlerin kukla olduğu ortaya çıktı. Gazze bombalandı, bizim anlık heyecanlarla hareket ettiğimiz, boykota 3 ay bile devam edemediğimiz ortaya çıktı. Gazze bombalandı, eğitimin diplomadan ibaret olmadığı ortaya çıktı. Gazze bombalanınca anladık ki 'Birleşmiş Milletler, NATO' hepsi oyundan ibaretmiş. Gazze bombalanınca anladık ki 10 bin Müslüman çocuğun ölmesi 10 tane köpeğin ölmesi kadar değerli değilmiş" ifadelerini kullandı.

"Gazze bize rahmet kaynağı oldu"

Hac sırasında vefat edenlerin sayısı bini aştı Hac sırasında vefat edenlerin sayısı bini aştı

"Gazze bize üniversite oldu. Gazze bize rahmet kaynağı oldu." diyerek açıklamasına devam eden Zaif, "Gazze bize kadınların çocuk sevgisinin nasıl olması gerektiğini öğretti. Gazze bize yürek neymiş onu öğretti. Biz biliyoruz ki bu filmin sonu henüz gelmedi. Sona geldiğimizde işte o zaman Gazze'deki annelerin haykırışlarının karşılığını göreceğiz, o zaman zulmedenlerin neler yaşadığını göreceğiz" dedi.

"Her şeyimizle Gazzeli kardeşlerimizin yanındayız ve yanlarında olmaya devam edeceğiz"

Vicdanlarıyla, şuurlarıyla, dualarıyla, meslekleriyle, eylemleriyle Gazze’deki kardeşlerinin yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini kaydeden Zaif, "Bizler hekimler ve sağlık çalışanları olarak, 30'uncu haftasında toplandığımız yürüyüşümüzde haykırıyoruz: Kanıksamayacağız! Normalleştirmeyeceğiz! Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!" ifadelerini kullandı.

Çocuklardan Ahmet Yasin, Ahmet Naik Kocataş, Ayşe Memur ve Gamze Tekmegele ise Filistin'de, Gazze'de yapılan çocuk katliamına tepki vermek ve onların yanında olmak için geldiklerini söylediler.

Editör: Ferhat Aköz