Van'da besicilere 178 bin koyun desteği Van'da besicilere 178 bin koyun desteği

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesindeki (Van YYÜ) akademisyen ve öğrenciler, siyonist israil'in Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etmek ve Filistin'e destek vermek amacıyla "sessiz yürüyüş" yaptı.Van Yyü Sessiz Yürüyüş (7)

Cuma namazı çıkışında Edebiyat Fakültesi önünde toplanan akademisyen ve öğrenciler, alley yolundan merkezi yemekhane binasına kadar "sessiz yürüyüş" yaptı.Van Yyü Sessiz Yürüyüş (6)

Burada kurulan ‘Kampüs İntifadası Çadırı’ önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasını Van YYÜ Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yücel İslam okudu.Van Yyü Sessiz Yürüyüş (3)

Siyonistlerin Filistinlilere ölüm veya kölelik dayattığını vurgulayan İslam, “Bugün Siyonizm’in Gazze’li kardeşlerimize teklif ettiği tek şey, “ya öleceksin, ya da kölem olmaya rıza göstereceksin” dayatmasıdır. Kendilerini üstün ırk olarak gören, Filistin’i de vadedilmiş topraklar olarak kabul eden Siyonist İsrail terör devleti, dünyada İsrail işgali ve soykırımı için ayaklanan, sesini yükselten halkların, masum ve haklı protestolarına dahi tahammül edemiyorlar. Siyonist Yahudileri destekleyen sözde insan hakları savunucusu modern batının yöneticileri de bu insancıl protestoları şiddet kullanarak bastırmaya çalışıyor. Bu protestoları da tüm dünyaya Antisemitizm kılıfında yani Yahudi karşıtlığı kılıfına sokarak bastırmaya çalışıyorlar. Bugün Siyonist Yahudilere her anlamda destek veren batı dünyasının yöneticileri bir gün sıranın onlara da geleceğini bilmiyorlar mı? Bizler tarih boyunca hiçbir zaman bir toplumu düşman olarak görmedik. Buna karşılık her zaman da zalimin karşısında durduk. Bizim karşı çıkışımız Yahudilere değil kendileri dışında bütün dünyayı düşman olarak gören Siyonistleredir. Nitekim Amerika başta olmak üzere pek çok ülkedeki bazı Yahudiler İsrail terör devletinin katliamlarına karşı çıkıyor. Protestolara katılıyorlar.” dedi.Van Yyü Sessiz Yürüyüş (1)

“BÜTÜN DÜNYA TEHLİKEDE”

Gazze’de yapılan soykırım ve dünya liderlerinin bu soykırıma karşı tutumlarının bütün insanlığı tehdit ettiğini belirten İslam, Bu gerçekler aslında bütün dünyanın tehlikede olduğunu gösteriyor. Ve Gazze’li kardeşlerimiz aslında önce İslam aleminin sonra da bütün dünyada insanlık onurunu kanlarıyla, canlarıyla kadın çocuk demeden koruyorlar. Bizler fiili olarak kardeşlerimizin yanında olamıyoruz. İşgale karşı çıkamıyoruz. Ancak yapabileceğimiz şeyler var. Gazze ve dünyadaki tüm mazlum coğrafyalarda kardeşlerimizin yaşadığı zulümleri gündemde tutmak zorundayız. Önce aklımızı ve duygularımızı işgalden kurtarmalı sonra da gücümüz nispetinde sesimizi yükseltmeliyiz. Biz İşgali ve İsrail terör devletini destekleyen, onların yanında olanlarla aynı safta olamayız, olmamalıyız. Allah’a bunun hesabını veremeyiz. Bu anlamda boykot dahil her türlü insani ve vicdani protestoya destek vermeliyiz. Sözlerimi şu anda kalbimizin attığı Gazze’yi, Kudüs’ü ve oradaki kardeşlerimi selamlayarak bitirmek istiyorum.” diye belirtti.Van Yyü Sessiz Yürüyüş (8)

Van YYÜ’de sessiz yürüyüş ve basın açıklaması programının Gazze’deki saldırılar sonlandırılıncaya kadar her Cuma günü yapılacağı bildirildi.Van Yyü Sessiz Yürüyüş (5)Van Yyü Sessiz Yürüyüş (4)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink