Dolandırıcıların son dönemde en çok başvurduğu yöntemlerden biri, 'oltalama' adı verilen, sahte sitelerle kişisel bilgilere ulaşım oldu. Van’da da yüzlerce kişiye Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü adıyla sosyal yardım mesajı gönderildi. Tuzağa düşen vatandaşlar, dolandırıcılara para kaptırıyor.

Resmi kurumların internet sitelerinin benzerini yapan veya sağlanılan hizmete başvuru yöntemi gösterilen sitelerde dolandırıcılar, telefonlara gönderilen kısa mesajla bu sitelere tıklanılmasını sağlıyor.

Kullanıcılar, bu sitelere girince de tüm bilgilere ulaşılabiliyor. Tıkladıkları linkle yönlendirilen internet sitesinin sahte olduğunu farkında olmayanların kimlik numarasını girdiklerinde gizli tüm kişisel bilgileri, dolandırıcıların eline düşüyor.

SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİNİ FIRSATA ÇEVİRDİLER

Devletin ihtiyaç sahiplerine ve gelir kaybı yaşayanlara yönelik maddi destek sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği ödemeleri fırsata dönüştüren dolandırıcıların, 'oltalama' yöntemiyle kişileri kandırma teşebbüsleri arttı. Telefona WhatsApp üzerinden veya kısa mesaj yoluyla mesaj gönderen dolandırıcılar, tuzaklarına düşürdükleri kişilerden para alıyor.

LİNKLERE TIKLAMAYIN

Dolandırıcıların sürekli farklı yöntemlerle kandırmaya çalıştığını vurgulayan uzmanlar, "Dolandırıcıların yöntemine biz yetişemiyoruz. Tüketicileri, özellikle de yaşlıları uyarıyoruz. SMS veya sosyal medyada emekli ikramiyenizi linki tıklayarak sorunsuz çekebilirsiniz, şeklinde yazılar oluyor. Bu linke tıklamasınlar. Veri tabanıyla ilgili ciddi sorunlar yaşanabilir. Kişisel bilgileri diğer tarafa ulaşırsa banka hesapları dahi boşaltılabilir" dedi.

Van Sosyal Yardım Dolandırıcılığı

Dolandırıcıların bir vatandaşa gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verildi:

MERHABA YARDIM VAKFI Whatsapp Hattına Hoşgeldiniz.

Yapmış olduğunuz başvuru Vakfımız tarafından KABUL EDİLMİŞTİR. Ülkemizin geçirdiği zor dönemlerde VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜK olarak yanınızdayız! Aşağıda bulunan yardım seçeneklerinden istediğiniz yardımı seçip (UYGUNDUR) yazınız. (Yardımlar birleştirilebilir.)

1) Hane Yardımı  (Kira, Ev Eksikleri, Yakacak (Odun, Kömür VB)  (5.000₺ & 6.700₺) (Kişi Sayısına Göre Fiyat Artar)

Van'daki milyonluk bina satışa çıkarıldı! İşte fiyatı… Van'daki milyonluk bina satışa çıkarıldı! İşte fiyatı…

2) Burs Desteği  (3.100₺)

3) Fatura Desteği (3.235 TL’YE KADAR) (Bütün Faturaların Ücreti Toplam)

4) Gıda Desteği ( HER AY 4500₺ ile 7000₺ KURU GIDA YARDIMI)

5) Çocuk Yardımı (0-17 YAŞ) (Mama, Bez, Giyim, VB) 2800₺ ile 4900₺

NOT; Yardım Ödemeleri Ve Gönderimleri SPONSORUMUZ P*** ya da P***”nın kendi yardım üzerinden yapılmaktadır.”

Muhabir: M. Ali Ortaç