Van'da 31 yıl önceki katliamda şehit edilenler anıldı Van'da 31 yıl önceki katliamda şehit edilenler anıldı

19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katıldıktan sonra, dönüş yolunda helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin vefatı sonrası alınan kararla 28 Haziran Cuma günü yurt içinde ve yurt dışında eş zamanlı olarak düzenlenecek İran İslam Cumhuriyeti 14. Dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimleri için oy kullanma işlemi sabahın erken saatlerinde başladı. Van’da bulunan İran vatandaşları da sandığa gelerek oylarını kullanıyor.Van Iran Seçimleri (8)

Türkiye’de oy kullanımı için Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Erzurum ve Van olmak üzere toplam 7 ayrı noktada sandık kuruldu. Daha önce sınır kapılarında yapılan oy verme işlemi ilk kez Van Ticaret ve Sanayi Odasın’da gerçekleştirildi. Şehir merkezinde kurulan sandığa gelen İranlı vatandaşlar, oy kullanma işlemini sorunsuz gerçekleştirdi.Van Iran Seçimleri (7)

Oyunu kullanan İranlı Marziye Saadat, “Burada öğrenciyim, yüksek lisans yapıyorum. Tez aşamasında olduğum için memleketime gidemedim. Van’da oy vermeyi düşündüm. Bizim için daha avantajlı oldu. Oy vermek için İran’a gidip gelmek zor olurdu, bu bizim için kolaylık oldu. İran vatandaşları için güzel oldu.” diyerek seçimlerin hayırlı olması temennisinde bulundu.Van Iran Seçimleri (3)

Van TSO’nun girişimleri sonucunda ilk kez şehir merkezinde sandık kurulduğuna dikkati çeken Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, “İran İslam Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, 19 Mayıs 2024’te helikopter kazasında vefat etti. Dolayısıyla İran da seçimleri bir yıl öne alarak bugün yapıyor. Biz de Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak ev sahipliği yapıyoruz. Burada sandık kurduk. Ülkede 7 noktada kuruldu, biri de Van. Biz bu duyurularımızı daha önceden yaptık. Bugün de rağbet var. Gelen İranlı misafirlerimiz burada oylarını kullanıyorlar. Biz burada onları misafir ediyoruz. Genelde sınır kapılarında sandıklar kuruluyordu. İran’dan yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği Van ilimiz için bizim müracaatımız oldu. Buradaki turistlerimizin seçim nedeniyle geri gitmemesi için bu imkanı sağladık.” dedi.Van Iran Seçimleri (11)

Oy verme işlemi 18.00’a kadar devam edecek.

Van Iran Seçimleri (4)

Van Iran Seçimleri (9)Van Iran Seçimleri (2)

Muhabir: Suat Tink