İSRAİL GAZZE SAVAŞI SON DURUM | YOĞUN BOMBARDIMAN DEVAM EDİYOR!

Gazze'den yayın yapan El-Aksa televizyonunun Telegram platformundaki hesabında yayınlanan haberde, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik akşam başlattığı şiddetli bombardımanının devam ettiği aktarıldı.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesildi.

STARLİNK UYDULARI NEDİR?

Starlink, SpaceX'in dünyanın yetersiz hizmet alan bölgelerine internet erişimini kolaylaştırmak için yıllardır üzerine çalıştığı uzay tabanlı bir sistem olarak biliniyor.

Elon Musk'ın kurucusu olduğu SpaceX, Starlink uydularıyla dünya yörüngesinde 12 bin uyduluk ağ kurmayı planlıyor. 2020 yılında başlatılan projenin 2027'de tamamlanması hedefleniyor.

Starlink Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.

STARLİNK UYDULARI NE İŞE YARAR?

Starlink uydusu projesi, özellikle kırsal bölgelerde internet erişimini geliştirmek ve dünya genelinde daha fazla insanı dijital çağa bağlamak için büyük bir potansiyele sahiptir. Ayrıca, felaket durumlarında iletişimi sürdürme yeteneği, bu teknolojinin acil durum iletişim sistemleri için de kullanılabilir olduğunu göstermektedir. Starlink uydusu, gelecekteki internet erişimi ve iletişim altyapısının önemli bir bileşeni olmaya adaydır.

STARLİNK UYDUSU NASIL ÇALIŞIR?

Starlink uydusu sistemi, yörüngedeki uydu ağı ile yer istasyonları arasında sürekli bir iletişim sağlar. İnternet kullanıcıları, uydu vericileri ve alıcıları aracılığıyla bu sisteme bağlanarak internet erişimi elde ederler.

Yüksek frekansta çalışan bu sistem, daha hızlı veri transfer hızlarına olanak tanır ve dünya genelinde her yerde kesintisiz bir bağlantı sunar.

Ses kirliliğini azaltmaya yönelik nasıl çözümler üretilebilir? Ses kirliliğini azaltmaya yönelik nasıl çözümler üretilebilir?

Starlink, şu anda ABD, Kanada, Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda'da kullanılabilir. 2023 yılı itibarıyla, Starlink'in dünya çapında 250.000'den fazla kullanıcısı bulunuyor.

Starlink uyduları, Dünya'nın yörüngesinde yaklaşık 550 kilometre yükseklikte konumlandırılmıştır. Her uydu, 24 saat kesintisiz internet hizmeti sağlamak için tasarlanmıştır. Uydular, SpaceX'in Falcon 9 roketi ile fırlatılmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi