Çırakların mesleki ve ahlaki eğitimleri sorununa ilişkin çözüm önerilerimiz:
• İlimizde esnafların yanında çalışan çırakların eğitimi gözetim altına alınmalıdır. Yanında çıraklık yaptığı ustanın ona birikimlerini aktaracak şekilde bir takip yapması gerekmektedir. Sırf çalıştırmak veya işçi-patron ilişkisinin üzerinde öğrenci-öğretmen ilişkisi de oluşturulmalıdır.
• Çıraklık okullarında mesleki eğitim yanında ahlaki eğitim de yapılmalıdır. Temel değerlerimiz ve ahilik kuralları öğretilmelidir.
• İş-Kur iş yeri eğitim kursu kapsamında işe alınanlar sıkı takip edilmeli ve gerçekten de mesleki kazanım sağlayacak şekilde bir çalışma yapılmasına özen gösterilmelidir. Amaç dışı çalışmalara izin verilmemelidir.(Örneğin İş-Kur eğitim kursu kapsamında işe alınanlardan bir kısmı marketlerde poşet doldurma işi ile uğraşmaktadır.)

Tekstilkent sorunları ve çözüm önerimiz:
• Tekstilkentin kuruluş amaç ve hedeflerine ulaşması için sıkı takip edilmeli ve yatırımcı davet edilmelidir. Hedeflenen 7.000 istihdam hedefinin sağlanması için çalışma yapılmalıdır.
• Tekstilkent kurulduktan bu yana, alt yapı ve üst yapı çalışması tamamlanmamıştır. Halen gelen tırlar iş yeri önüne, özellikle kışın, gidememektedirler. Yollar dar ve yetersiz asfaltsız olduğundan kışın ciddi problemler yaşanmaktadır. Yapılan ziyaretlerde kışın çoğunlukla tekstilkent girişinde kara veya çamura saplanmış araçlarla karşılaşılmış ve esnaf ciddi rahatsızlığını dile getirmiştir.

Yüksek kira sorunu ve çözüm önerilerimiz:
Şehrimizin bir diğer problemi ise dar alana sıkışmış ticari alanlar nedeni ile kira fiyatlarının oldukça yüksek olmasıdır. Bu da iş yapmak isteyen esnafı engellemektedir.
• Bu sorunun çözümü için Cumhuriyet Caddesi ve Maraş caddesi dışında alternatif ticari alanlar oluşturulmalıdır.
• Yapılacak bu alanlara esnafın gelmesi için öncelikle ticari kazanç yapabileceği bir görünüm arz etmesi gerekmektedir. Bunun için de halkı oraya çekecek cazip sosyal alanlar oluşturulmalıdır.
• Ünlü markaların oralarda yatırım yapması için cazip teşvikler yapılmalıdır.
İskele caddesi iyi bir alternatiftir. Orada gerekli yatırım koşulları oluşturulmalıdır. Örneğin Yol sorunu çözülmelidir. Belli iş grupları oraya toplanabilir. Örneğin geçmişte kahvaltıcıların o bölgeye taşınması teklif edilmişti. Bu makul bir taleptir ve orayı canlandıracaktır.