Alimler, Müslüman toplumların yol göstericileri ve rehberleridirler. Peygamberler artık gelmeyeceğine göre, hadisi şerifte de nakledildiğine göre o mübarek önderlerin varisleridirler. Alimlerine itaat eden Müslüman toplumlar Allah’ın rızasına ve her iki dünyanın da saadetine erişebildikleri gibi, alimlerine itaat etmeyenler de her iki dünyanın saadetlerinden mahrum kalırlar. İşte böylesine mübarek bir alimden bahsedeceğiz.

Asrımızın en büyük alimlerinden biri şüphesiz iki gün önce darı bekaya irtihal eden Yusuf Karadavi’dir. 9 Eylül 1926 yılında Mısır’ın Garbiya şehrine bağlı Saft Turab köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini El Ezher’de bitirdi. Yine 1952 -53 yıllarda El Ezher üniversitesinin temel dini fakültesine girdi ve 180 öğrenci arasında birinci oldu. 1954 te Arap dli kolejinden öğretim lisansı ile uluslararası bir derece aldı ve El Ezher’deki üç kolejden mezun olan 500 kişi arasında birinci sırada yer aldı. 1958 de dil ve edebiyat yüksek Arap araştırmaları Ensititüsü’nden diploma aldı. 1960 yılında temel dini bilimler fakültesi Kur’an ve sünnet ilimleri bölümünden yüksek lisans derecesine denk bir ön eğitim aldı.

Şeyh Yusuf El Karadavi, bir süre camilerde vaaz verip hocalık yaptı. Ardından Mısır’da vakıflar nezaretine bağlı imamlar ensititüsünün müfettişi oldu. Daha sonra yayınlarını denetlemek, davet ve hidayet dairesi teknik ofisinde çalışmak üzere El Ezher Eş Şerif islam kültürü genel idaresine atandı. 90-91 yıllarında Katar’da üniversitelerde yüksek islam ensititülerinin bilimsel konseylerine başkanlık etmek üzere görevlendirildi.

İslam Ekonomisinde islam kalkınma ödülü, Kral Faysal uluslararası islam araştırmaları ödülü, Malezya’daki uluslararası islam üniversitesi rektöründen seçkin bilimsel bağış ödülü, islam hukuku Sultan Hassanal Bolkiah (Brunei sultanı) ödülü gibi ödüllere layık görüldü.

Mart 1997 de batı ülkelerindeki Müslümanların dini yaşantılarına dair fetvalar vermek amacıyla, Avrupa fetva ve araştırma mercisini kurdu. Ayrıca dünya Müslüman alimler birliğinin kurucuları arasında yer aldı.

Şeyh Dr. Yusuf El Karadavi, islam aleminin tamamında ilim, bilim, direniş ve cihad alanlarında günümüzün önde gelen islami şahsiyetlerinden olup islam aleminde saygıdeğer bir alimdi. Kendisi camilerde, üniversitelerde, kulüplerde, radyolarda, bant kayıtlarında, televizyonlarda, kitaplarda, mektuplarında, makalelerinde, fetvalarında, ders ve hutbelerinde her zaman islam’ı anlatmış ve Müslümanlar kendisini bu haliyle tanımıştır.

Mısır kralı 1. Faruk döneminde, 1949 yılında ilk kez tutuklanan Karadavi, Mısır cumhurbaşkanı Cemal Abdünnasır döneminde de üç kez hapse girdi. 1961 yılında Mısır’ı terk ederek Katar’a gitti. Burada Katar vatandaşlığı aldı. Yusuf El Karadavi Yıllardır Katar’da yaşıyordu.

İslam alemini aydınlatmak ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla sayısız kitap ve makaleleri yazdı. 90 lı yıllarda islami gençliğin elinden düşüremediği “Alim ve Tağut” kitabı da kendisine aitti. Özellikle kitaplarını tavsiye ediyor, kendisine Rabbülaleminden rahmet ve mağfiretler diliyorum. Rabbimiz bizleri onun gibi alimlerden mahrum eylemesin.

( Bu yazı yazlırken, ittihadül ulema sosyal medya hesaplarından alıntı yapılmıştır.)