Bundan 40 yıl öncesine kadar Anadolumuzda düğün yapacak aileler, günümüzden farklı bir yöntemle
yakınlarını düğünlerine davet ederlerdi. Bir kese kağıdına lokum, biraz da bisküvi bırakıp, ev ev dolaşıp 
yanlarına getirdikleri ikramlığı takdim ederek, 
Düğün merasimiyle ilgili bilgi verip o şekilde yakınlarını düğüne davet ederlerdi.
Şimdi bile bazı modern düğün davetiyeleri lokumlu yapılmaktadır. En son İstanbul'da bir dostumun kızının düğünü için erkek tarafının hazırladığı düğün davetyesi lokumluydu.
Yanlış anlaşılmasın, ben düğün davetiyeleri yeniden lokumlu olsun, demiyeceğim. Ancak pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte hayatın hemen her alanında olduğu gibi düğün ve davetiyelerinde de o günün şartlarına göre zarureten bazı değişiklikler oldu. 
Lakin o süreç geride kalmasına rağmen halen olumsuzlukları düğün davetiyelerinde sürmektedir. Bu hususta resmen bir ciddiyetsizlik oluştu. Ailelerin bir kısmı düğün davetiyelerinin ön yüzünün resmini çekip, WhatsApplarında isimleri kayıtlı bulunan ilgili, ilgisiz herkese toplu mesajla göndermekte. Veyahut davetiye resmini durum yapmakta. Bu şekilde binlerce kişiye ulaşmaktalar. Bir yaman çelişki de birçoğunun binlerce kişiyi ağırlayacak yemek hazırlığının da olmaması. Zaten bu şekilde yapılan düğün duyurularıyla binlerce kişi kimsenin düğününe gitmez. Bu konuda görüşü sorulan birçok kişi, ben bu şekilde özel davet edilmediğim bir düğüne icabet etmem, demiştir.
Böyle davet olmaz! Olmamalı.
Düğüne davet edilecek yakınınız özel davet edildiğini hissetmeli. Bu illaki matbaada hazırlanmış düğün davetiyesi ile olsun demiyorum. Düğününüze davet edeceklerinizi telefonla arayarak, kendilerine özel, sesli veyahut yazılı bir mesaj göndererek de yapılabilirsiniz.