Mehmet Ali Ortaç, Van'da konser alanında yapılan ırkçı söylem sonrası yaşananları yazdı...

Türkiye ekonomik olarak zor süreçlerden geçiyor. Böylesi koşullarda mali kaynaklarımızın konserlere harcanmasına bir vatandaş olarak gönlüm razı değil. Hele bir de verilen konserler İslam'la yoğrulmuş kültürümüzle örtüşmüyorsa, zarar veriyorsa hepten rahatsız olmaktayım.

Yüzlerce alanda hizmet açığı, eksiği olan güzel şehrimiz Van’da da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından maalesef gereksiz bir festival düzenlendi. Dün akşam şarkıcı Bengü bu festivalde konser vermiş.  Konserin sonlarına doğru Bengü'nün "Ne mutlu Türküm diyene" sözleri tepkiyle karşılanmış. 
Bengü, ya Van'ın demografisi ve siyasetinden habersiz, veya art niyetli bir provakatif. 

Bir insan binlerce Kürdün gözünün içine baka baka "Ne mutlu Türküm" derse olacağı budur.

Maalesef Irkçı söylem ve eylemler ülkemiz insanına çok şey kaybettirdi, kaybettirmeye de devam ediyor. Bu tür söylemler bizi bir araya getirmez, dağıtır. Büyütmez küçültür.

Osmanlının son dönemlerinde jön Türklerin ırkçı söylem ve faaliyetleri yüzden 
İslam'la 24 milyon km kareye hükmeden Osmanlı, 783 bin km kare Anadolu toprağına hapsolmuştur.

Türkler, Kürtler, Araplar veya başka Müslüman halklar, büyümek istiyorlarsa tüm ehli kıbleyi candan kardeş görmeli, sahiplenmeli. Fatih Sultan gibi, Sultan Selahaddin gibi hedefinde İslam düşmanları olmalı. 

Hepimiz İslam'la şeref bulmuş halklarız. Bir birimizi sevmeli, birbirimize saygı gösterip değer vermeliyiz. Bu aynı zamanda her Müslüman için imani bir sorumluluktur.

İslam düşmanları Türkiye'de Gazze Cihadıyla Müslümanlar arasında oluşan yakınlaşma ve dayanışmayı ırkçılıkla bozmak istiyor.
Halkı Müslüman Türkiye ve Suriye'nin yakınlaşmasını, düşmanlığa son vermelerini de istemiyorlar...

Bizi bir arada tutan orta payda İslamdır. Irkçı söylem ve eylemler güzel ülkemizin huzur ve kardeşliğine yapılan en büyük kötülüktür, yasaklanmalı.