Geçenlerde Twitterda dikkatimi çeken bir paylaşıma denk geldim. Paylaşım evlilik çağına gelmiş tanıdığım ahlaklı bir gence aitti. Paylaşımda aynen şöyle yazılıydı.

‘İşe başlayalı 6 ay oldu. Bu kısa sürede iş arkadaşlarımdan 2 tanesinin düğünü oldu. Bir tanesi boşandı. Bir diğeri ise boşanma aşamasında’
Boşanan ve sıkıntı yaşayan yeni evli gençlere çok üzüldüm. Bununla birlikte paylaşımı yapan genç hakkında da endişelendim. Gencimiz bu kötü tablodan olumsuz etkilenip, evlenmekten soğursa diye düşünmekten kendimi alamadım. Üzüntü ve endişeyle gencimizin twitini alıntılayıp, evlilikle ilgili düşüncelerimi bir dizi halinde paylaştım. İstedim ki gazete köşemde siz değerli okurlarımla paylaşayım.

Bu konuda öncelikle Anne ve babalara sesleniyorum.
Siz nasıl evlenip bir yuva kurduysanız, evlatlarınız da evlenip yuva sahibi olacak. Evlilik, kendine özel şartları olan hayatın önemli bir parçasıdır. Gençlerin iş ve okul hayatları nasıl bir birinden farklıysa, evlilik hayatı da yaşamın diğer alanlarından farklıdır.

Anne ve babalar! Çocuklarınızın başarılı bir evlilik hayatı sürdürebilmeleri için lütfen onları önceden evliliğe hazırlayın. Özellikle kızlarımız şükreden, oğullarımız da sorumluluğu gelişmiş gençler olsun.
Ne olur gençlerin evliliğini kolaylaştıralım. Yeni evli gençlere yol gösterelim.

Ancak her şeylerine de müdahale etmeyelim. Sadece mutlulukları için kendilerine destek verelim.
Bekar gençlere ise evlilik güzeldir, diyorum. İmkanınız varsa evlenin. Evliliği geciktirmeyin. Çevrenizde gördüğünüz, duyduğunuz olumsuzluklar sizleri bu hayırlı işten alıkoymasın.

Toplumun da Ümmetin de Müslüman ailelelere ve yetiştireceleri hayırlı evlatlara ihtiyacı var. Allah Resulü “Evlenen dininin yarısını kurtarmış. Diğer yarısı için de Allah’tan korksun” diye buyurmuşlarsa, gençlere de evlenmek için acele etmek düşer. Acele etmenin bir diğer avantajı ise erken evlenenlerin, geç yaşta evlenenlere oranla eşleriyle daha uyumlu olduklarıdır.

Yeni evli gençler! Birbirlerini hayra teşvik edin. Hayırlı işlerde bir birinizin yardımcısı ve destekçisi olun. Kötülükten birinizi alıkoyun.

Sizler bir biriniz için nimetsiniz. Değer bilin, şükredin. Huzurun, mutluluğun tadını çıkarın.

Sorun yaşayan evlilere de sabredin, diyorum.

Çevrenizde aklı başında, evlilik hayatı örnek olan, adil yakınlarınız vardır. Utanmayın, onlardan rehberlik için destek alın. Sorunlarınızı konuşarak, aranıza girecek adil yakınlarnızla aşın. Boşanmayı çözüm olarak düşünmeyin.
Adam olan için hanım, namustur. İffetiyle ilgili bir sorun olmadıkça, boşanma söz konusu olamaz, olmamalıdır.
Son sözüm de Hükümet yetkililerine!

Vatandaş için memlekette her geçen gün ekonomik durum kötüleşiyor.

Maalesef ekonomik sıkıntılardan dolayı gençlerimiz evlenmekte zorlanıyor. En azından yeni evlenecek gençlerin evliliğini rahatlatacak bir destek paketiniz olsun. Bu destek paketinin de prosedürü kolay olsun. Bir de adından başka her şeyiyle bu topluma yabancı olan İstabul Sözleşmesine de biran önce son verin. Halka yapacağınız en büyük iyilik bu olacak. Çünkü gençleri evlilikten soğutan, evlilerin de yuvasını yıkan en önemli etken İstanbul Sözleşmesidir.