Geçtiğimiz günlerde ‘’Van’dan hangi ülkelere uçak seferleri var?’’ başlıklı bir haber gördüm. Haberleri takip edenleriniz mutlaka karşılaşmıştır. Ben bu haberi görünce biraz şaşırdım doğrusu. Birçoğunuz benim gibi ‘’iyi de havalimanı tarihi belli olmayan bir süreçte kapanacak neye ve hangi tarihe göre seyahat planlayabilirim ki?’’ Şeklinde bir soruyu aklından geçirmiştir. Van ülke içinde uçamayacak ülke dışına nasıl uçacak? Diye düşünmedim de değil. Uzun bir süredir Vanlı halkımız ile birlikte diğer illerden Van’ımıza seyahatleri veya İlimizden diğer illere seyahat planı bulunan vatandaşımızın hem uçak bilet fiyatlarının yüksekliğinden hem de uçak seferlerinin sayısının düşmesinden dolayı serzenişlerini farklı mecralarda duyuyor ve görüyorduk. Elbette haklı sitemler ve beraberinde haklı talepleri getiriyordu. Taleplerin karşılanmasını bekleyen Vanlılar Van Ferit Melen Havalimanı’nın 3 aylık bir süreyle uçuşa kapanacağını konuşuyor.

Geçtiğimiz yıl ödenek çıkmadığı için onarımın ertelenme durumu söz konusu olduğundan pek de gündem olmayan bu konu seyahat ve turizm dönemine denk geldiği için hem vatandaşı hem de turizm işletmelerini rahatsız edecek ve hatta rahatsız ediyor gibi görünüyor. Havalimanı yetkilileri ile yapılan görüşmelerde ucu açık cevaplar verilerek net bilgi verilmemekte.  Havalimanı kapanıyor mu? Sorusuna ‘’Seferler devam edecek’’ vb. cevaplar veriliyor. Peki, seferler devam edecek cevabını kabul ediyoruz diyelim. Bu durumu kabul ettiğimizde aklımıza şu hususlar geliyor. ‘’Uçak pisti onarımı gerçekleşecek’’ bu bilgi doğru. Çünkü ihalesi yapıldı ve ödeneği de çıktı. Bu durumda ‘’Pistin onarılması için uçuşların yapılması mümkün olmayacak’’ bu da doğru.  O halde seferler devam edecek cevabına karşılık şu sorular akla gelmekte;

Seferler, onarımda olan pist üzerinden yapılamayacağına göre hangi illerden yapılmaya devam edecek? Diyelim ki Muş Sultan Alparslan Havalimanı veya Hakkari Yüksekova Selahaddin-i Eyyubi Havalimanı ya da 100. Yıl Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’ndan devam edecek.

Eğer uçak seferleri bu illerden herhangi birinden devam edecek ise ilgili yetkililer neden halkımızı bilgilendirmekten imtina ediyor?  Veya uçak seferleri bu illerden herhangi birinden devam edecek ise; Van ilinden diğer illere seyahat edecek yolculara havalimanına kadar yolculuk edebilecekleri bir kolaylık veya sabah erken saatlerde uçuşu olan vatandaşımız için konaklama kolaylığı sağlanabilecek mi? Ya da diğer illerden Van’a seyahat edecek yolculara, iniş yapılacak havalimanından Van ilimize kadar karayolu ile seyahat imkanı sağlanacak mı?

Bu sorulara cevap zor olmasa gerek diye düşünüyorum.

Van’ımızın gerçekten sahipsiz bırakıldığına inanıyordum ama bu kadar mı sahipsizmişiz diyecek duruma geldim.  Düşünün şehrimizin dünyaya açılan bir havalimanı var ve tarihi belli olmayan bir dönemde tüm uçuşları durdurulacak. Bölgenin hava şartlarını da göz önüne alarak bu sürecin turizm döneminde yapılmasını, kısmi olarak yapılıp yapılamama durumunu bu işin uzmanlarının vicdanına bırakıyorum. Elbette işin uzmanı olmadığım bir konuda yorum yapmayı doğru bulmam.

Ancak tatil için havaların iyileşmesini bekleyen ve bu yüzden yıllık izinlerini bekleten memurlarımız, işçilerimiz, çalışanlarımızın olduğunu, seyahatlerini kapatılacak bir havalimanı üzerinden planlayamayacaklarını ve turizm sektöründeki insanımızın önünü görememesini düşününce yukarıda belirttiğimiz sorulara net cevapların olması gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca planlama var ise tarihleri ve planlama hakkında net bilgilerin verilmesi daha faydalı olacak gibi görünüyor.

Bu arada eskiden uçak mı vardı da bu kadar gündemde tuttunuz diyecek birileri de çıkar mı diye korkmuyor da değilim. Selam ve dua ile…