Yazarımız Mustafa Öztünç, Edremit Kuveyt Konutlarında yaşanan sorunları yazdı...

Sesimi duyan var mı? Beni yollarda yorgun yorgun yürürken gören var mı? Acaba bir kişi şu soğuk havalarda yerel yönetimimin sahip çıkmadığı beni, evime doğru yürürken üşümemem için alır mı diye defalarca arkama dönüp baktığımı görenler bana ses olur mu? Bu sesimi bizi idare edenlere, bizden olduklarını söyleyenlere ama bir türlü göremediklerimize ileten olur mu?

Anlamışsınızdır bu cümleler yollarda şehir içi otobüs bekleyen, yol yürümek zorunda kalan ve üşüyen belki yorgun düşen vatandaşın içinden geçenlerin sadece küçücük bir kısmı. Her yerde dillendirilir yetimlere hami olma hususu. Ev verir aşsız bırakılır. Aş verilir evsiz bırakılır. İkisi verilir yolsuz, altyapısız bırakılır. Velhasıl sürekli eksik bırakılır insanımızın bir kısmı. Düşünüyorum da neden idarecilerimiz şu dar sokaklara girmez? Kimsenin uğramadığı kimsesizlerin yollarından neden geçmez? Ya da buralardan geçiyorlarsa neden gözlerini, kulaklarını kapatıp geçerler?

Herkesin bir kimsesi varken ey ilimizin başında bulunan idarecilerimiz, sizin kimsesizlerin kimsesi olmanız gerekmez mi? Onlara el uzatmanız gerekmez mi? Bir sorunları, bir ihtiyaçları olduğunda el uzatmanızı, onlara hami olmanızı bekleyen ama ne hikmetse değil elinizi sizi uzaktan dahi göremeyen vatandaşınıza uzanan el olmanız gerekmez mi? Kimlerden mi bahsediyorum hemen belirteyim; 2011 yılında ilimizde meydana gelen depremden etkilenen yetim aileler için Van’ımızın Edremit ilçesinde Kuveyt’ in desteğiyle yapılan 64 kalıcı konuttan söz ediyorum. Yıllar önce teslim edildiği gibi duruyor. Çevre sorunlarına şimdilik girmiyorum. Çünkü ondan daha mühim bir konu olduğuna inandığım ulaşım sorununun giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Van Valiliğimiz, Van Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve Edremit İlçe Belediye Başkanlığımıza soruyorum;

Depremden etkilenen yetim aileler için Edremit Erdemkent Mahallesinde Kuveyt’ in desteğiyle yaptırılan ve Kuveyt Konutları olarak ifade edilen bölgede oturan kardeşlerimizi de hatırlayabilir misiniz?  Burada oturan vatandaşlarımızın da özellikle şu kış şartlarında yaklaşık 1.5 kilometrelik yolu yürümemeleri için şehir içi otobüs, midibüs veya minibüslerin hangisi geçiyor ise o bölgeye de taşıma yapmalarını sağlamanız sizlerden bir şey eksiltecek mi? Evet aynen düşündüğünüz gibi hiçbir şey eksiltmeyecek belki çok şey katacaktır.

Öncelikle belirtelim belli saatlerde oradan araçlarımız geçiyor şeklinde bir açıklama olacaksa yeterli olmayacağını bildiğiniz için sanırım sadece çözüm üretmeniz gerekiyor. Bu güzergahta bulunan şehir içi yolcu taşıma işini yapan araçlar maalesef bu bölgeye girmiyor. Yaşı ilerlemiş büyüklerimiz bile Esentepe Mahallesine giden otobüs ve minibüslerden ana yolda indirilip mevcut güzergahta devam ediliyor. Evlerinden çıkan vatandaşlar da aynı şekilde anayol üzerinde bulunan durağa kadar yürümek zorunda kalıyor. Bu durum sabah saatlerindeki soğuk havayı düşündüğünüzde daha bir katmerli olsa gerek.

Evet, maalesef bu durum Kuveyt konutlarında yaşayan vatandaşlarımızı mutlak manada mağdur ediyor. Bir de ellerinde ağır diyebileceğimiz ihtiyaçlarını da almışlarsa bu yaya yolculuk ayrı bir ıstırap oluyor. Yol ücretini ödemelerine rağmen alması gereken hizmeti alamayan vatandaşlarımız çözüm beklemekten de bıkmış umutlarını kesmiş gibiler. Bu insanlar yetim aileler olarak biliniyor ve yetim ailelere sahip çıkmayan bir medeniyetin de huzur bulacağını zannetmiyorum.

Muhtarlara seçim vaadi olabilecek bir husus ama inşallah seçim vaadi olmaz diye umuyorum. İnsan hakları hiçbir zaman vaat olmamalı diye inanıyorum. Kuveyt Konutları olarak belirtilen bölgede onlarca yetim aile ikamet ediyor. Yetimlerine kol kanat geren, hem anne hem baba olmaya çalışan annelerimiz yaşıyor. Kendi çocuklarımızı veya kendi yakınlarımızı onların yerine koyup bir düşünelim ve olması gereken ne ise yerine getirilmesi lazım diyerek yapalım. Buradan yetim ailelerin sesi olmak istedim. Sizler de olmanız gereken nefes olun diyorum. Selam ve dua ile.