Yazarımız Mustafa Öztünç, her seçim döneminde aynı vaatler verilmesine rağmen bir türlü beklenen hizmeti alamayan 'Sahipsiz Kent Van'ı yazdı.

Kıymetli Van halkımız, sizler de benim gibi mi hissediyorsunuz? Bilmiyorum. Fakat öyle zannediyorum ki Van halkı 31 Mart 2019 seçimlerine doğru hızla ilerliyor. Ne demek 2019 Mart seçimleri? Bu adam geriden mi geliyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Sabırla okuyalım nasıl olsa şu vaatler gösteriyor ki çok sabırlı bir milletiz. Öncelikle belirtmek istiyorum ki amacım siyaset veya siyasilerle uğraşmak ya da birilerine taraf tutup birilerini ötekileştirmek değil. Seçim bir yarıştır. Halka hizmet edecek olan kazansın diye inanıyor ve bu inançla sandıklara gidiyoruz. Bu yüzden yazacaklarım siyasi saiklerle değil tamamen Van'da yaşayan veya herhangi bir sebeple Van'ımız ile bağı olan vatandaşlarımızın iç sesinin dışa yansımasıdır.

Burada yaşayan bir vatandaş olarak her seçim döneminde aynı şeyleri duymak içten içe sorgulatmaya başladı. Birinci vaatte kesin yapacaklar dedi halk. İkinci vaatte “yetiştirememişlerdir. Baksanıza sürekli dışarılarda, kurumlarda fotoğraf çektiriyorlar. Fırsat olmamıştır. Karar almışlardır ama imzadan çıkmamıştır. Diyerek değişik bahanelerimizle her geleni temize çıkarmaya çalıştık çalışıyoruz. Ancak bir yerden sonra acaba vaatte bulunanlar ‘’şu Vanlılar, Van Balığını çok tüketiyorlar vaatlerimizi unuturlar. Zaten başka vaatte de bulunamıyoruz. Bir sonraki seçimde yine kullanırız.’’ diye projelerinin startını vermiyor veya start verdiklerini tamamlamıyorlar mı?’’ bilemiyoruz. Bildiğimiz tek bir şey var artık şu projeler vaat olmaktan çıksın.

Bazen diyorum ki acaba şu başımıza gelen idareciler çocukluklarında kendilerine söz verilip sözleri yerine getirilmeyenlerden mi seçiliyor? Hatırlar mısınız ya da yaşadınız mı bilmiyorum ama çoğumuz yaşamışızdır. ‘’Yavrum takdir belgesi al sana bisiklet alacağım. Kur'an-ı Kerim’i hatmeyle sana en çok sevdiğin saati alacağım’’ vb. vaatlerde bulunup vaatlerini, istenilen yapılmasına rağmen yerine getirmeyen ebeveynler vardı. Şimdi de aynı şeylerin var olduğunu düşünüyorum. Ve maalesef bu küçük görünen vaatlerle yetişmiş olma ihtimali olan idarecilerin de kendilerine veya arkadaşlarına yaşatılanın aynısını halkımıza yaşattıklarına şahit oluyoruz. Bu yüzden çocuklarımıza verdiğimiz sözleri yerine getirelim ki onlar da büyüdüklerinde halka söz verecek konuma gelirlerse sözlerini yerine getirsinler hatta ertelemesinler.

Çok uzatmamak adına tekerrür eden bazı vaatlerden söz edip yazımı noktalayayım diyorum. Tramvay, stadyum, katlı otoparklar, teleferikler, çevre yolu, yeni yollar, Köprülü Kavşaklar, termal tesisler TOKİ'ler için 24 saat açık kalacak semt poliklinikleri, kent meydanları, yeni adıyla Van Mall, Güzeldere tüneli (32 Virajlar) ve daha fazlası.

Van halkı olarak benden daha iyi bilirsiniz. İdarecilerimiz de çok balık yememişlerse inşallah vaatlerini hatırlarlar. Bizler vatandaşlar olarak söyleyelim; eğer Van için proje üretemeyiz endişesiyle mevcut projeleri hayata geçir(E)miyorsanız söz veriyoruz sizler bu vaatlerinizi yerine getirin vatandaş olarak sizlere proje sunarız. Zaten projeler hayata geçerse yaptıkları yapacaklarının teminatıdır denir ve yine o rahat koltuklara zarar gelmez. Ha şunu da söyleyelim ‘’Hayır aynen devam edeceğiz ve biz vaatlerimizi gelecek nesillere miras olarak bırakmak istiyoruz.’’ Diyorsanız miras olgusu farklıdır bu şekilde olmaz. Bilginiz olsun isterim. Van’ a sahip çıkacak bir babayiğit ne zaman meydana çıkar doğrusu çok merak ediyorum. Yazımızın başında 2019 Mart seçimleri diye ifade etmiştim. 31 Mart 2024 seçimleri için de vaatler aynı olunca 2019 vaatlerini yazımıza başlarken bir hatırlayın istedim.

Bu arada ‘’Edremit yetimlerine sahip çıkmıyor’’ dediğimiz yazımızı da okumalarına rağmen yaklaşık bir buçuk kilometrelik yola servis güzergahı vermeyen veya proje hazırlanıyor olsa bile proje hazırlanana kadar mağduriyeti giderecek bir adım atmayan Van Büyükşehir Belediyesi ve Edremit Belediyesi’ne de hatırlatmak istiyorum yetime sahip çıkmayana sahip çıkılmasını aklımızın ucundan geçirmeyiz. Çünkü Allah'ın azabından gerçekten korkanlardanız.

 2029'da aynı vaatleri, vaat olarak görmemek, duymamak duasıyla diyelim.

Selametle kalın.